top of page

Рослинний світ

твердолистих вічнозелених лісів та чагарників

Твердолисті і вічнозелені ліси і чагарникивиростають на всіх континентах, проте найбільше їх в районі Середземного моря і на Австралійському материку. Одна з найбільш помітних кліматичних особливостей - теплий і вологий періоди не збігаються за часом.

Завдяки такому режиму в цих районах панують Склерофіти, мають ряд характерних рис:

  • На стовбурі є кора або пробка.

  • Галузитися рослини починають практично від землі.

  • Надзвичайно широкі крони.

  • Жорстка листя, яка зберігається протягом декількох років.

  • Нерідко листові пластинки на нижній стороні мають пухнастість.

  • Поширена воскове покриття.

  • Високий вміст ефірних масел.

  • Глибоке проникнення коренів у грунт (у окремих видів до 20 м).

Видове різноманіття велике.Основний період зростання флори припадає на осінньо-весняний сезон. В цей час рослини активно цвітуть. Ліси дуже світлі з розвиненими ярусами трави і кущів. Переважають рослини з цибулинами і бульбами, квітучі восени або навесні.

Твердолисті вічнозелені ліси і чагарники мають сформувався давно видовий склад. Домінують пробкові та кам'яні дуби. Деякі представники останніх мають висоту 20 м.

1200px-Quercus_suber_JPG1.jpg
258px-Mendaza,_Navarra_Spanien-Steineich

Пробковий дуб                                                                           Кам'яний дуб

Маквіс  — рослинне угруповання (біом) колючих чагарників, що складається з щільного покриву вічнозелених рослин, таких як шавліяялівець і мирт.

Спочатку назва асоціювалася тільки з Корсикою, але пізніше поширилася на весь Середземноморський регіон, де поширений цей біом, зокрема південь Франції, узбережжя Італії та інших середземноморських країн.

Подібні угруповання є й на інших континентах, наприклад чапарель в Каліфорніїматорраль в центральному Чилі, фінбос в Південній Африці і схоже угруповання в Австралії, хоча склад рослин у кожному з них інший.

Хоча маквіс є природним біомом, в багатьох місцях він поширився через зведення лісів, зокрема через пожежі, що запобігають росту молодих дерев. Маквіс найхарактерніший для сухих кам'янистих районів, де можуть рости лише посухостійкі рослини.

Macchia01.jpg
1280px-Gutturu_mannu_g4.jpg

Низовинний маквіс                           Гірський маквіс

Зверніть Увагу

Зникнення лісів

У зоні Середземного моря в результаті антропогенного впливу відбувається процес зникнення лісів. Триває він протягом кількох сотень років. Твердолисті і вічнозелені ліси і чагарники зникають також через ерозії, змиву і руйнування ґрунтів. Через це ростуть площі кам'яних грунтів, непридатних для життя рослин.

Області, які не використовуються підсільськогосподарські угіддя, перейшли в маквис. Це перший етап деградації лісових масивів. Ці області інтенсивно вирубуються і страждають від пожеж, які виникають в період літньої посухи. Знищений маквис заміщається гарига - невисокими кущами і травами-ксерофіли. У їх числі кермесовий дуб, його висота не більше 150 см, але він здатний пережити пожежа і відродитися.

Природна зона

твердолистих вічнозелених лісів та чагарників

Природна зона

твердолистих вічнозелених лісів та чагарників

bottom of page